Szelki czy obroża dla psa?

Każdy przyszły właściciel psa staje przed wyborem, szelki czy obroża. Oba te przedmioty pełnią takie same funkcje. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas spacerów. Dzięki nim mamy kontrolę nad pupilem. Jednak każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Szelki dla psa

Szelki dla psa są bardzo dobrym wyborem dla szczeniaków, ponieważ rosną szybko, a regulowane szelki sprawdzą się na długo. Dodatkowo szczeniak może nie być zadowolony z faktu noszenia obroży, ponieważ może go ona uciskać. Szelki są także bardzo dobrym wyborem do różnych aktywności z psem, takich jak bieganie, jazda na rowerze. Ucisk nakłada się równomiernie na ciało psa, przez co nie uciskamy mu szyi. Sprawdzają się one lepiej u psów, które mają krótkie szyje, obroża mogłaby wywołać u niego dyskomfort, a także nieprzyjemnie uciskać. Szelki nie są odpowiednie dla małych psów, ponieważ smycz jest zapinana od dołu, co może powodować, że będą się one o nią potykać, a także może się wplątywać w łapki.

Obroża dla psa

Sklepy zoologiczne oferują najróżniejsze obroże. Różnią się one grubością, wielkością, a także materiałem. Ubierając naszego pupila w obrożę, mamy nad nim większa kontrolę, niż gdybyśmy założyli mu szelki. Najlepiej sprawdzają się u dużych, silnych psów, które nie zawsze reagują na nasze komendy. Nawet jeżeli pies jest dobrze wychowany, istnieje ryzyko, że zauważy coś interesującego i przestanie się słuchać. Tak samo jak szelki, jest ona również dobrym rozwiązaniem dla szczeniaków, aby nauczyć ich chodzenia na smyczy.